O nosach małych i dużych

Nos jest początkiem dróg oddechowych, a jednocześnie ważnym organem oczyszczającym, ocieplającym i nawilżającym powietrze dostające się do płuc. Dlatego też zdrowie nosa ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

W ciągu jednego dnia dorosły człowiek wdycha około 14 000 litrów powietrza1. Zadaniem nosa jest je ogrzać oraz nawilżyć, ponieważ powietrze zbyt suche, zimne lub zanieczyszczone mogłoby zaburzyć prawidłową pracę oskrzeli i płuc. W pełni zdrowy nos ma w tym względzie dużą wydajność. Wdychając powietrze o temperaturze 23°C i wilgotności względnej 50%, ogrzewa je do 30°C i nawilża do 98%2.

Zdrowy nos równie dobrze radzi sobie z oczyszczaniem powietrza. Dzięki temu bakterie, grzyby, kurz ani alergeny nie przedostają się do oskrzeli i płuc. Jama nosowa, wąska w pierwszym odcinku, rozszerza się, a co za tym idzie zmienia się sposób przepływu powietrza. Wpływając równym strumieniem do nosa, zaczyna rozchodzić się w różnych kierunkach, trafiając na lepką warstwę śluzu pokrywającą wnętrze jamy nosowej. Zatrzymane w ten sposób zanieczyszczenia i alergeny usuwane są wraz ze śluzem, nie dostając się do płuc.

Utrzymanie właściwej wilgotności jamy nosowej pozwala więc nie tylko na skuteczne nawilżenie powietrza, ale również chroni organizm przed bakteriami wywołującymi choroby oraz alergenami odpowiedzialnymi za alergie.

Wraz z postępem cywilizacyjnym jesteśmy coraz częściej narażeni na wdychanie pyłów, spalin, dymu tytoniowego, czy oddychanie powietrzem wysuszonym ogrzewaniem lub klimatyzacją. Tym bardziej powinniśmy dbać o odpowiednią higienę jamy nosowej i zapewnić właściwy poziom nawilżenia błony śluzowej nosa.